آخرین اخبار

طبس رتبه اول ثبت موقوفات در خراسان جنوبی

تعداد ۵۴۳ موقوفه از طبس در سامانه جامع موقوفات ثبت شده که ۳۷۴ موقوفه متصرفی و ۱۶۹ موقوفه غیر متصرفی است
اشتراک گذاری
03 مهر 1401
254 بازدید
کد مطلب : 514

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکزخراسان جنوبی، علی امینی نسب رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس در نشست خبری که به مناسبت دهه وقف برگزار شد، با بیان اینکه مدیریت موقوفات متصرفی با اداره اوقاف و غیر متصرفی با واقفین یا متولی است که در وقف نامه تعیین شده ، گفت: : در شهرستان طبس تعداد ۳۱۸ مسجد، دو حسینیه و هشت بقعه و مجتمع فرهنگی زیر نظر اوقاف وجود دارد.
وی با بیان اینکه، کوچکترین واحد هر موقوفه را «رقبه» می‌گویند، افزود: تعداد چهار هزار و ۳۵۱ رقبه در شهرستان وجود دارد که از این میزان دو هزار و ۳۶۳ متصرفی و تعداد هزار و ۲۷۱ رقبه غیر متصرفی است.
رییس اداره اوقاف و مور خیریه طبس با بیان اینکه از سال گذشته تا کنون تعداد ۹ وقف جدید ثبت شده و چهار وقف دیگر نیز آماده ثبت است، افزود:  قدیمی‌ترین وقف طبس مربوط به سال ۱۱۱۱ هجری شمسی و ۲۹۰ سال پیش است که در این وقف ۷۰ فنجان آب نهرین به نیات ماه‌های شعبان و رمضان، عید غدیر و مبعث وقف شده و در نیت خود به توزیع نان و خرما بین فقرا نیز اشاره شده است.
وی در خصوص بزرگترین وقف در طبس  نیز گفت: این وقف مربوط به «امیرحسنخان شیبانی» است که در سال ۱۲۱۸ هجری قمری انجام شده و دارای هزار و ۲۷۷ رقبه است که در شهرستان‌های طبس، سرایان، بشرویه، فردوس، بیرجند، گناباد، شمیرانات تهران املاکی با ۵۱ نیت وقف شده که  از جمله نیت عام این وقف شامل تعزیه داری سیدالشهدا، تحصیل طلاب علوم دینی، هزینه‌های دارو و درمان، حقوق خادم و موذن مسجد جامع، اطعام و مصارف سقاخانه و … است.
وی  گفت: جدیدترین وقف مربوط به سرکار خانم «شهربانو حسن زاده» است که منزل مسکونی با ۲۵۴ متر مربع را با تمامی امتیازات آن وقف کردند.

امینی نسب  با بیان اینکه  در حوزه تثبیت موقوفات تعداد ۳۲۲ سند مالکیت زده شده که رتبه اول استان در این زمینه متعلق به شهرستان طبس است ، در خصوص برنامه‌های دهه وقف در این شهرستان گفت: راه اندازی مرکز مشاوره وقف، ثبت وقف جدید و نواختن زنگ وقف، برپایی ایستگاه «همه سالم باشیم» در اداره و بقاع متبرکه، نشست با اصحاب رسانه، نشست با مرکز رشد، همایش یاوران وقف با مشارکت آستان مبارک حسین بن موسی الکاظم (ع)، برپایی ایستگاه سلامت و ویزیت رایگان از جمله این برنامه هاست.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.